A Szudéta fő turistaút (pólus. Główny Szlak Sudecki) egy piros jelzésű távolsági túraútvonal, amely a Jizera-hegységben Świeradów-Zdrójtól a Zuckmantel-hegység lábánál levő Prudnikig vezet. Két vajdaságon megy keresztül: Alsó-Szilézia és Opole. A A lengyel-cseh barátság útja az Óriás-hegység főgerincén fut, részben ugyanazon az útvonalon, mint a fő szudétai túraútvonal.
háttér
A majdnem 440 km hosszú túraút utána van Beskydy fő túraútvonal a második leghosszabb túraútvonal a lengyel hegyekben. Ezt keresztezi Jizera-hegység, a Óriás-hegység, a Landeshuter gerinc, a Waldenburger Bergland, a Bagoly-hegység, a Warthagebirge, a Heuscheuergebirge, a Sas-hegység, a Habelschwerdter-hegység, a Glatzer hó hegyek, a Reichenstein-hegység és a Zuckmanteler Bergland. A Szudéták legmagasabb részein vezet, még akkor is, ha nem mászik meg a legmagasabb csúcsokat, és két nemzeti parkon halad át: Krkonose Nemzeti Park és Heuscheuergebirge Nemzeti Park, valamint az Glatzer Ländchen. A fő szudéta túraútvonalat 1947-től hozták létre.
tanfolyam
A túraútvonalon a következő nagyobb helyek találhatók:
- Świeradów-Zdrój
- Szklarska Poreba
- Lubawka
- Krzeszów
- Jedlina-Zdrój
- Wambierzyce
- Kudowa-Zdrój
- Duszniki-Zdrój
- Lądek-Zdrój
- Zloty Stok
- Paczków
- Kłaków
- Głuchołazy
- Prudnik
odaérni
Vonattal
Érkezhet vonattal Zgorzelec. A végállomás ideje volt Świeradów-Zdrójhol kezdődik az ösvény. A Świeradów-Zdrójig tartó vasútvonal azonban most lezárult, ezért tanácsos a buszt használni. A nyom vége Prudnik, ahonnan vonattal indulhat Wroclaw vagy Opole kaphat.
Az utcán
Az út közúton szintén általában Zgorzelecről indul Luban illetőleg. A Prudnik viszont Wroclawon keresztül érhető el a legjobban.